GÖRKEM BAKKALOĞLU

Mindfulness & Resilience Eğitmeni • Zihin & Performans Koçu (ICF) • Profesyonel Konuşmacı • İletişim Uzmanı • İnsan Kaynakları Profesyoneli • Reiki Master • Yazar • Şair

 

Eğitim Hayatı

12 yaşında edebiyata olan yatkınlığı ve kalem gücü yazdığı şiirlerle ortaya çıktı. 15 yaşına geldiğinde şiirlerini,  üniversite profesörlerinin ve edebiyat camiasının izleyicisi olduğu kitleye dinletiler halinde sundu. Şiirleri ve edebi makaleleri kültür/sanat/edebiyat dergilerinde yayınlandı. Dinletileri ile başlayan sahne yönetimi ve diksiyon eğitimleri üniversite mezuniyetine kadar devam etti.

Yüksek iletişim becerilerinin eğilimi nedeniyle seçtiği Sakarya Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü Onur Belgesi ile tamamladı. İş hayatına başladıktan sonra Bahçeşehir Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi yüksek lisans programını bitirdi.

Profesyonel Koçluk eğitimini dünyadaki en itibarlı koçluk okullarından biri olan Sola Unitas Eğitim ve Koçluk Akademisi’nde aldı. Görkem Bakkaloğlu, International Coach Federation (ICF) onaylı uluslararası profesyonel bir koçtur.

Eğitimci kimliğini nasıl keşfettiği şöyle anlatıyor:

“Hitabet yeteneğimi ve eğitimci kimliğimi ilkokul yıllarında keşfettim. O yıllarda odamda iki kapaklı ahşap bir giysi dolabım vardı. Derslerime çalışırken odamda sanki öğrenciler varmış ve ben onların öğretmeniymişim gibi hayal edip dolabın kapağına konuları yazar, sesli bir şekilde dersi anlatırdım. Hatta soruları olan öğrencileri hayal edip onların sorularına yanıtlar verirdim:) Annem öğretmen olduğundan çantasında mutlaka tebeşir olurdu. Dolaba yazı yazarken yere dökülen tebeşir tozlarını annem görmeden temizlerdim:) Hayal gücümün bu yaratıcılığı ile konuları daha iyi kavrar ve kalıcı hale getirirdim. Şimdi görüyorum ki o anlar sadece derslerimde başarılı olmamı sağlamamış, ileride başarılı bir eğitimci olacağımın da sinyaliymiş :)”

Öğretmen bir neslin 3. kuşağı olarak eğitmen kimliği ile bayrağı taşıyan Görkem Bakkaloğlu, aynı zamanda 93 yaşında hala şiir yazan şair bir babaannenin tek şair torunudur.

Kurumsal İş Hayatı

Medya sektöründe, Gazeteci / Haber ve Fotoğraf Muhabiri olarak başladığı 10 yıllık kurumsal iş hayatının büyük kısmı dünya çapında Türk markaları olan Türk Hava Yolları, Turkish Ground Services ve Arçelik firmalarında geçti. Genç yaşında bu kurumların bir üyesi olmak büyük süreçler yürütmesine, çeşitli sektörlerden insan ilişkileri kurmasına ve iletişim modelleri geliştirmesine kaynak oldu.
Kurumsal iletişim, organizasyonel gelişim, müşteri ilişkileri yönetimi, itibar yönetimi, insan kaynakları yönetimi, yetenek ve kariyer yönetimi, eğitim ve gelişim koordinatörlüğü, değişim yönetimi, strateji ve performans yönetimi gibi bir çok konuda süreçler yürütüp, takımlara liderlik etti.

2018 yılında kurumsal iş hayatından ayrılıp iki eğitim firmasının kurucu ortağı ve eğitim koordinatörü oldu.

2019 yılında kendi markası olan MINDSEF Eğitim & Koçluk Hanesi markasını yarattı.

Kurumsal iş hayatından ayrıldıktan sonra 2 yıl gibi kısa bir süre içerisinde binlerce katılımcıyla eğitim ve seminerlerinde buluştu; insanların hayatlarını dönüştürmesine rehberlik etti.

Mesleki Vizyonu ve MINDSEF

Görkem Bakkaloğlu, eğitim ve koçluk süreçlerini aynı çatı altında birleştirirken “Eğitim Akademisi” veya “Eğitim Danışmanlık Firması” yerine “Hane” kelimesini tercih ediş nedenini şu sözlerle açıklıyor: “Çünkü hepimiz aynı yaşamın çatısı altındaki haneleriz.

MINDSEF Eğitim & Koçluk Hane’sinin misafirleri, hayatın tecrübelerinden kendine farkındalık edinmiş, bu farkındalıkları eyleme nasıl geçireceğinin arayışında olan kişilerdir. Katılımcılar saf bir niyetle yola adım atıp, zihnin hapishanesinden özgürleşmek, duygularını dengeye kavuşturmak ve kaliteli bir hayat yaşamayı öğrenmek üzerine eğitim ve koçluk alırlar. Amaç, katılımcıların kişisel gelişim eğitimlerine ihtiyaç duymayacakları seviyeye gelmesi, uzun yıllar boyunca acı çekmeden kısa sürede sağlıklı ve neşeli bir hayat inşa etmelerini sağlamaktır.

Görkem Bakkaloğlu, verdiği tüm eğitimlerin tasarımını kendisi yapmaktadır. Yıllardır eğitim ve iş hayatında edindiği bilgi ve tecrübelerini, asırlardır süregelen kadim öğretilerden damıttığı faydalar ile birleştirip 21. yy. modern insanının kullanabileceği hale getirip bireylere ve kurumlara özel eğitimler vermektedir. Eğitim sektöründe ve iş dünyasında benzeri bulunmayan eğitimlerinin kullanım hakkı kendisine aittir.

MINDSEF‘in Mottosu: “Bakış Açın Hayatını Yönetir!

Dönüşüm Yolculuğu

20’li yaşlarında otoriter kişilik yapısından rahatsız olup, hayata karşı tavırlarında daha esnek ve neşeli olma arayışına başladı. 2015 yılında Zen Budizmi ile tanışıp  içindeki uyuyan “Lotus”u uyandırdı. Tüm hayatını Dharma öğretisine ve mindfulness yolculuğuna teslim etmek üzere yola çıktı. Bir öğretmeni veya rehberi olmadan yıllarca meditasyon minderinde, zihninin hapishanesinde, duygularının kuyularında ıstırap çekti. Yola çıkış niyetinden vazgeçmeden, öz disiplinini ve istikrarını sürdürerek “acıyı kabulü ve acıyla uyumlu yaşamayı” öğrendi. Zor ve bir o kadar da büyük deneyimlerin ardından kendi deyişi ile “Ölmeden önce öldüm ve yeniden doğdum” ve Mindfulness, Dharma uygulayıcısı ve öğretmeni oldu.

Evrensel Yaşam Enerjisi çalışmalarında ilerlemek ve şifa sanatını icra etmek üzere 2019 yılında 3. Derece Shinpiden Reiki Master unvanını aldı.

Hayat Görüşü

Hayatla zarafet içinde yaşayın; eğitimli bir zihnin ve neşeli bir kalbin anahtarı budur.

Görkem Bakkaloğlu

Sosyal Hayatı

Profesyonel iş hayatının yanında bir çok sosyal sorumluluk projesi ve toplumsal farkındalık çalışmaları yürüttü. Gönüllü çalışmalar kapsamında çocuk esirgeme kurumlarından cezaevlerine, sivil toplum kuruluşlarından belediyelere kadar her platformda insanlarla bir araya gelip eğitimler / seminerler verdi. Lise ve üniversite öğrencilerine mentorluk yaptı. Mentorluk çalışmalarına devam etmekte ve halen Bahçeşehir Üniversitesi  mentorlarındandır.

Kadın girişimciler için yurtiçinde ve yurtdışında; duygusal dayanıklılık ve kadın girişimcilik konularında seminerler vermektedir.

TEMA, LÖSEV, AÇEV, WWF, HAYTAP derneklerinde gönüllülük çalışmaları ve gönüllü eğitmenlikleri devam etmektedir.

Medya

Blog: medium.com/gorkembakkaloglu

Podcast: “Bakış Açın Hayatını Yönetir” (iTunes, Spotify, Soundcloud ve tüm podcast platformları üzerinden dinlenebilir.)

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgcZxPY1H2b-yRZM4WZve1A?view_as=subscriber

Insight Timer (Mindfulness Speaker): https://profile.insighttimer.com/profile_account?_ga=2.255190664.1028889529.1592262924-149919637.1589044225

Uzmanlık Alanları

Zihin Yönetimi

Duygu Yönetimi

Farkındalık Zekası (Awareness IQ)

Duygusal Dayanıklılık (Resilience)

Duygusal Zeka ve Mikro Mimik

Yönetim Koçluğu

Sürdürülebilir Motivasyon

Değişim Yönetimi

Değer ve İtibar Yönetimi

İnsan Kaynakları Yönetimi

Sürdürülebilir İletişim ve Dengeli Yaşam