GÖRKEM BAKKALOĞLU

21. yy. Mindfulness & Resilience Eğitmeni | Eğitim Mimarı | Profesyonel Koç (ICF) | Profesyonel Konuşmacı | İletişim Uzmanı & İnsan Kaynakları Profesyoneli | Reiki Master | Yazar | Şair

Eğitim Hayatı

12 yaşında edebiyata olan yatkınlığı ve kalem gücü yazdığı şiirlerle ortaya çıktı. 15 yaşına geldiğinde şiirlerini,  üniversite profesörlerinin ve edebiyat camiasının izleyicisi olduğu kitleye dinletiler halinde sundu. Şiirleri ve edebi makaleleri kültür/sanat/edebiyat dergilerinde yayınlandı. Dinletileri ile başlayan sahne yönetimi ve diksiyon eğitimleri üniversite mezuniyetine kadar devam etti.

Yüksek iletişim becerilerinin eğilimi nedeniyle seçtiği Sakarya Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü Onur Belgesi ile tamamladı. İş hayatına başladıktan sonra Bahçeşehir Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi yüksek lisans programını bitirdi.
Profesyonel Koçluk eğitimini (ICF) dünyadaki en itibarlı koçluk okullarından biri olan Sola Unitas Eğitim ve Koçluk Akademisi’nde aldı.

Eğitimci kimliğini nasıl keşfettiği sorusuna ise şöyle yanıt veriyor:

“Hitabet yeteneğimi ve eğitimci kimliğimi ilkokul yıllarında keşfettim. O yıllarda odamda iki kapaklı ahşap bir giysi dolabım vardı. Derslerime çalışırken odamda sanki öğrenciler varmış ve ben onların öğretmeniymişim gibi hayal edip dolabın kapağına konuları yazar, sesli bir şekilde dersi anlatırdım. Hatta soruları olan öğrencileri hayal edip onların sorularına yanıtlar verirdim:) Annem öğretmen olduğundan çantasında mutlaka tebeşir olurdu. Dolaba yazı yazarken yere dökülen tebeşir tozlarını annem görmeden temizlerdim:) Hayal gücümün bu yaratıcılığı ile konuları daha iyi kavrar ve kalıcı hale getirirdim. Şimdi görüyorum ki o anlar sadece derslerimde başarılı olmamı sağlamamış, ileride başarılı bir eğitimci olacağımın da sinyaliymiş :)”

Öğretmen bir neslin 3. kuşağı olarak eğitmen kimliği ile bayrağı taşıyan Görkem Bakkaloğlu aynı zamanda 93 yaşında hala şiir yazan şair bir babaannenin tek şair torunudur.

Kurumsal İş Hayatı

Medya sektöründe Gazeteci / Haber ve Fotoğraf Muhabiri olarak başladığı 10 yıllık kurumsal iş hayatının büyük kısmı dünya çapında Türk markaları olan Türk Hava Yolları, Turkish Ground Services ve Arçelik firmalarında geçti. Genç yaşında bu büyük kurumların bir üyesi olmak büyük süreçler yürütmesine, geniş network ağı kurmasına ve iletişim modelleri geliştirmesine kaynak oldu.
Kurumsal iletişim, organizasyonel gelişim, müşteri ilişkileri yönetimi, itibar yönetimi, insan kaynakları yönetimi, yetenek ve kariyer yönetimi, eğitim ve gelişim koordinatörlüğü, değişim yönetimi, strateji ve performans yönetimi gibi bir çok konuda süreçler yürütüp, takımlara liderlik etti.

2018 yılında kurumsal hayattan ayrılıp iki eğitim firmasının kurucu ortağı ve eğitim koordinatörü oldu.

2019 yılında kendi markası olan MINDSEF Eğitim & Koçluk markasını yarattı.

2 yılda binlerce katılımcıyla eğitim ve seminerlerinde buluştu; yüzlerce insanın hayatlarını dönüştürmesine rehberlik etti.

Mesleki Vizyonu ve MINDSEF

Eğitim ve koçluk süreçlerini bir çatı altında birleştirirken “Eğitim Akademisi” veya “Eğitim Danışmanlık Firması” yerine “Hane” kelimesini tercih ediş nedenini şu sözlerle açıklıyor: “Çünkü hepimiz aynı yaşamın çatısı altındaki haneleriz.

MINDSEF Eğitim & Koçluk Hane’sinin misafirleri, hayatın tecrübelerinden kendine farkındalık edinmiş, bu farkındalıkla eyleme nasıl geçeceğinin arayışında olan +24 yaşın üzerindeki kişilerdir. Katılımcılar saf bir niyetle yola adım atıp, zihnin hapishanesinden özgürleşmek, duyguları dengeye kavuşturmak ve kaliteli bir hayat yaşamayı öğrenmek üzerine eğitimler alırlar. Amaç, katılımcıların kişisel gelişim eğitimlerine ihtiyaç duymayacakları seviyeye gelmesi, uzun yıllar acı çekmeden kısa sürede sağlıklı ve neşeli bir hayat inşa etmelerini sağlamaktır.

Görkem Bakkaloğlu, verdiği tüm eğitimlerin tasarımını kendisi yapmaktadır. Yıllardır eğitim ve iş hayatında edindiği bilgi ve tecrübelerini, asırlardır süregelen kadim öğretilerden damıttığı faydalar ile birleştirip 21. yy. modern insanının kullanabileceği hale getirip bireylere ve kurumlara özel eğitimler vermektedir. Eğitim sektöründe ve iş dünyasında benzeri bulunmayan eğitimlerinin kullanım hakkı kendisine aittir.

MINDSEF‘in Mottosu: “Bakış Açın Hayatını Yönetir!

Dönüşüm Yolculuğu

20’li yaşlarında otoriter kişilik yapısından rahatsız olup, hayata karşı tavırlarında daha esnek ve neşeli olma arayışına başladı. 2015 yılında Zen Budizmi ile tanışıp  içindeki uyuyan “Lotus”u uyandırdı. Tüm hayatını Dharma öğretisine ve mindfulness yolculuğuna teslim etmek üzere yola çıktı. Bir öğretmen veya rehber olmadan yıllarca meditasyon minderinde, zihninin hapishanesinde, duygularının kuyularında ıstırap çekti. Yola çıkış niyetinden vazgeçmeden, öz disiplini ve istikrarı sürdürerek “acıyı kabulü ve acıyla uyumlu yaşamayı” öğrendi. Zor ve bir o kadar da büyük deneyimlerin ardından kendi deyişi ile “Ölmeden önce öldüm” ve Mindfulness, Dharma uygulayıcısı ve öğretmeni oldu.
Evrensel Yaşam Enerjisi çalışmalarında ilerlemek ve şifa sanatını icra etmek üzere 2019 yılında 3. Derece Shinpiden Reiki Master unvanını aldı.

Takip ettiği öğretmenleri; Bodhidharma, Daisetsu Teitaro Suzuki, Thich Nhat Hanh, Dalai Lama, Cem Şen, Ali Korkut Keskiner

Hayat Görüşü

Hayatla zarafet içinde yaşayın; eğitimli bir zihin ve neşeli bir kalbin anahtarı budur.

Sosyal Hayatı

Profesyonel iş hayatının yanında bir çok sosyal sorumluluk projesi ve toplumsal farkındalık çalışmaları yürüttü. Gönüllü çalışmalar kapsamında çocuk esirgeme kurumlarından cezaevlerine, sivil toplum kuruluşlarından belediyelere kadar her platformda insanlarla bir araya gelip eğitimler / seminerler verdi. Lise ve üniversite öğrencilerine mentorluk yaptı. Mentorluk çalışmalarına hala devam etmekte ve Bahçeşehir Üniversitesi  mentorlarındandır.

Özellikle kadın girişimciler için yurtiçi ve yurtdışında; duygusal dayanıklılık, sosyal girişimcilik konularında seminerler vermektedir.

TEMA, LÖSEV, AÇEV, WWF, HAYTAP derneklerinde gönüllülük çalışmaları ve gönüllü eğitmenlikleri devam etmektedir.

İlgi alanları; doğa sporları, trekking, yoga, dans, fotoğrafçılık, edebiyat, sosyoloji, psikoloji, nöroloji, nöropsikoloji, kuantum.

 

Medya

Blog: medium.com/gorkembakkaloglu

Podcast: “Bakış Açın Hayatını Yönetir” (iTunes, Spotify, Soundcloud ve tüm podcast platformları üzerinden dinlenebilir.)

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgcZxPY1H2b-yRZM4WZve1A?view_as=subscriber

Insight Timer (Mindfulness Speaker): https://profile.insighttimer.com/profile_account?_ga=2.255190664.1028889529.1592262924-149919637.1589044225

Uzmanlık Alanları

Mindfulness

Duygusal Dayanıklılık (Resilience)

Reiki (Evrensel Yaşam Enerjisi)

Duygusal Zeka ve Mikro Mimik

Profesyonel Koçluk

Sürdürülebilir Mutluluk

Değişim Yönetimi

Değer ve İtibar Yönetimi

İnsan Kaynakları Yönetimi

İletişim

Hitabet

Eğitim Tasarımı