Hadi sıradan yeni yıl dileklerini bir kenara bırakalım ve biraz gerçekçi olalım. İnsanların hayatındaki en büyük iki sorun olduğunu düşündüğüm “erdem” ve “zaman yönetimi” konularından yola çıkarak yeni yıl dileklerimizi gözden geçirelim.

Zaman yönetimi konusunda gelişime çok ihtiyacımız olduğunun farkına vararak başlayalım işe . Günlük yaşamın karmaşasında “öncelik” ve “acil” sıralaması yapamıyoruz; çünkü değerlerimize göre yaşamıyoruz hayatımızı. Önceliğimiz ve aciliyetimiz hep “kendimiz” veya “dünya işleri” olunca dostumuza veya ailemize zaman ayırmak 2. plana düşüyor. Bu durumda “dostum/ailem benim için değerlidir” diyemeyiz..

İnsanlık olarak gerçekten garipleştik. Erdemli olmak ve insanlık konusunda herkes yazıp çiziyor, konuşuyor ama bu konuda aynaya bakıp kendine dürüstçe konuşabilen kaç kişi var? Herkesin biraz da olsa yaşadığı durumlardır bunlar sanırım: eyleme geçirilmeyen tutulmayan sözler, bol keseden övgüler, vefasızlık, arayacağım deyip aramamalar, geleceğim deyip gelmemeler, iyi günde bol muhabbet dostuyken kötü günde ortadan kaybolanlar, kendi hayatında her şeyi yaşayıp da sana zaman ayırmaya gelince bahaneler sıralayanlar, özellikle sağlık söz konusu olunca dost akraba bildiklerini yanında bulamayanlar, ömür boyu baş üstü yapıp her anında yanında olmaya çalıştıklarının sana vermesi gereken değeri onlara değer vermeyenlere gösterenler, çıkarları için göz boyama taktiğiyle seni kandıranlar.. Sıralamakla bitmez maalesef..

Sadece sosyal medyada paylaşımlara bakıp geçmek veya “like”lamak mı oldu gerçekliğimiz? Değerlerimize ne oldu; vefamıza, saygımıza, samimiyetimize, dürüstlüğümüze?

Hastalığı, yorgunluğu, yoğunluğu, uzaklığı bahane edenler.. Herkesin mücadelesi var, herkesin derdi var, herkes hasta, herkes borçlu, herkes çalışıyor. Boş zamanında vakit ayıran değil, her türlü şartın içinde zamanını ayıranlar birbiri için değerlidir. Sana övgüler yağdıranlar değil, övgüyü hakettiğini eyleme döküp gösterebilenler birbiri için değerlidir.

Yeni yılda ne mi diliyorum; insanların hayatı boyunca kendine yapacakları en büyük ve en faydalı yatırımı ERDEMLİ olmalarını diliyorum. Hayat boyu daha mutlu, daha sağlıklı ve daha başarılı olabilmek için doğru “ZAMAN YÖNETİMİ” konusunun ne kadar önemli olduğunun farkında olmalarını diliyorum.

Ben bu yıl ve bundan sonraki yıllarımda çok değerli olan zamanımı sadece vefalı ve erdemli insanlara ayırma, ek olarak zaman yönetimi konusunda insanların gelişimine katkıda bulunacak daha etkili ve yeni içerikler üretme kararı aldım.

Erdemli bir insan olup zamanını doğru yönetebildiğinde tüm sıradan ve sıra dışı dileklerini gerçekleştirmek daha mümkün ve kolay olacaktır. Bu durumda seni durduran ne 🙂