Neden hiç yalan söylediğimizi düşündünüz mü? Ya da neden hep kendimize zarar gelmesini düşünmediğimizi. Hak etsek de kendimize zarar gelmesini cezalandırılmayı kabullenmeyiz. Bunun sebebi hepimizin kendini kusursuz sanmasıdır. Elimizde kalan bir ürünü satarken, bir yerlere geç kaldığımızda bahane sunarken, çocukluğumuzda kardeşlerimizle kavga ettiğimizde suçu birbirimize atarken. Her zaman kendi yararımızı düşünürüz işte bu yüzden yalana başvururuz. Gerçek dürüstlük gerçekleri asla çarpıtmamaktır.

Dürüst olmalıyız çünkü…

Çünkü bahaneler yalanlar dolanlar aldatmacalar… sadece zaman kaybıdır insan hayatında. Yalanla günü kurtarabilirsiniz ama sadece kurtardığınızı sanırsınız. Aslında dünyadaki em değerli şeyi parayla satın alınamayan tek şeyi harcamış olursunuz zamanı. Bugün olması gereken şeyi yarına ertelemiş olursunuz. Yarın olacakları da ertesi güne ya da belki de hiç gerçekleşmemek üzere kaybetmiş oluruz. Dürüst olmayan bir satıcı sattığı ayıp malın geri dönüşü olmaz mı sanıyorsunuz. İyi nam salamadan harcadığı bu zaman geri gelir mi sizce. İlerdeki zamanında iyi namıyla düzgün iş potansiyeliyle çalışacağına ya kötü imajını düzeltmekle uğraşıyor olur. Ya da işsiz bir şekilde sersefil. Bu verebileceğim milyonlarca örnekten biri sadece. Sizler kafanızda bir sürü örnek kurabilir hayatınıza uyarlayabilirsiniz.

Zamanı kazanabiliriz

Bunun yolu dürüstlükten. Olması gerekeni olması gerektiği zaman ertelemeden yaşayarak gerçekleştirebiliriz. Dürüst olun yaptığınız işte ailenizde çevrenizde çocuklarınızda beslediğiniz hayvanlara doğaya ağaca suya.. zamanı kazanmak elinizde

 

2 Replies to “Dürütslük Nedir? Dürüstlüğün Önemi”

  1. Nazik yorumunuz için teşekkürler. Umutları yeşertebiliyorsak ne mutlu bize. Sağlığınız ve neşeniz daim olsun.

  2. Nedense; yazılarınızı okuduğumda yada söyleşilerinizi dinlediğimde sizinle sohbet ediyormuş hissine kapılıyor ve yeniden umutlanıyorum.
    İyi geceler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir